Features
- Traditional family business of master Selim Yavuz and his family from Izmir
- Built with player’s comfort in mind, easy to play
- Short neck Baglama Saz
- Beautifully decorated
- High durability neck, with extra wood layer
- Ready to play with Pyramid™ (Made in Germany) strings
- Easy to fine tune with highly dense fitted ebony pegs
- Spend less, get more. It is of our best sellers for a good reason
What’s included?
- Free set of Pyramid Strings For Short saz (Worth 7.90$)
- Free set of 10x Saz Picks (Worth 4.95$)
- Free Soft case
Specifications
| Maker | Selim Yavuz |
| Bowl Wood | Walnut |
| Type | Short neck baglama saz |
| Frets | 19 |
| Strings | Pyramid™ |
| Pegs | Ebony |
| Length | 99cm |
| Bridge to nut | 69cm |
| Bowl width | 23.5cm |
| Bowl length | 40.5cm |
| Bowl depth | 25cm |
| Neck | Beach + Walnut |
| Top | Solid spruce |