Features
- High-quality Turkish oud made by a skilled maker
- Made with player’s comfort in mind, easy to play
- Extra durability and full freedom to play high notes accurately, thanks to 100% real ebony fretboard
- Get those crisp tones with a AA spruce top
- Comes with Kurschner Premium set medium tension installed
What’s included?
- Soft case
- 3* Oud picks (risha)
Specifications
| Bowl Wood | Walnut & Mahogany |
| Neck Wood | Walnut & Mahogany |
| Fretboard | Ebony |
| Type | Turkish Oud |
| Length | 78cm |
| Bridge to nut | 58.5cm |
| Bowl width | 36.5cm |
| Bowl length | 48.5cm |
| Depth | 18cm |