Listen to the oud
Features
- Features ebony pegs for easy, hassle-free tuning
- Ready to play with Kurschner premium strings
- A beautiful combination of woods: Maple and Walnut. Get the best of both worlds
- High durability due to the extended fretboard
What’s Included?
- Free soft case
- 3* oud picks (risha)
| Maker | Ahmet |
| Bowl Wood | Mahogany & Maple |
| Neck Wood | Mahogany & Maple |
| Fretboard | Walnut |
| Type | Turkish Oud |
| Pegs | Ebony |
| Length | 83cm |
| Bridge to nut | 58.5cm |
| Bowl width | 35.5cm |
| Bowl length | 50cm |
| Depth | 18cm |