What’s included?
- Free set of Pyramid Strings For Long saz (Worth 7.90$)
- Free set of 10x Saz Picks (Worth 4.95$)
- Free Soft Case
(3)
AUD $850.95 Original price was: AUD $850.95.AUD $695.95Current price is: AUD $695.95.
Made by a traditional family business of master Selim Yavuz and his family from Izmir. This saz is Built with player’s comfort in mind, easy to play. The beautiful decoration and the high durability neck, with an extra wood layer make it a perfect saz.
It comes ready to play with Pyramid™ (Made in Germany) strings. Don’t worry about tuning: This saz is easy to fine-tune with highly dense fitted ebony pegs. Spend less, get more. It is of our best sellers for a good reason.
In stock
| Maker | Selim Yavuz |
| Bowl Wood | Walnut |
| Type | Long neck baglama saz |
| Frets | 23 |
| Strings | Pyramid™ |
| Pegs | Ebony |
| Length | 112cm |
| Scale (nut to bridge) | 80.5cm |
| Bowl width | 25.5cm |
| Bowl length | 39.5cm |
| Bowl depth | 25cm |
| Neck | Beach + Walnut |
| Top | Solid spruce |
In stock