- Original Cumbus made in the family’s workshop in Istanbul.
- Enjoy the Cumbus sound, also on stage: This Cumbus has an Electromagnetic Humbucker
- Tone & volume knobs
What’s included?
- Soft case
- Cumbus pick
- A free set of Cumbus [Oud/Saz/Cura] strings
Specifications
| Brand | Zeynel Abidin Cumbus |
| Pickup | Electromagnetic Humbucker |
| Bowl | black |
| Skin | Black |
| Length | 88cm |
| Scale (nut to bridge) | 66cm |
| Bowl width/length | 30cm |
| Bowl depth | 11.5cm |
About Cumbus
The highlight of the Cumbus is the alum bowl that resonates the sound. The membrane in the cumbus is usually plastic and sometimes real natural skin. The cumbus is tuned in variety of options, from normal Oud: C F A D G C (low to high), Though high tunings sound better to us. Another favorable tuning is F A D G C F (low to high). We also suggest you to play with the screw that connects the bowl and the neck, in order to change the string action and sound color. Read more about the Cumbus family