What’s included?
- Accessory wallet
- Tuning key
- Pair of KOBE plastic mizrabs
- Pair of rings
- Original Black OXY Gig bag (worth 179$)
(1)
€1,583.12 Original price was: €1,583.12.€1,187.12Current price is: €1,187.12.
El-Tarab is one of the world’s best makers of Arabic Qanuns. Made of aged walnut wood, with oak wood for the peg box. It has 26 courses and is tuned from Sol to Re. In this Arabic Qanun, you’d find the finest craftsmanship, with ultimate care for details. The Orab (mandals/levers) are nickel plated and the pegs are made of cherry wood, both are favored by professional players.
If you’re looking for the original Arabic sound, look no further. This model is a special design for Ethnic Musical and you’d find it only in our shop.
Out of stock
What’s included?
| Top Wood | Walnut |
| Strings | Dupont & Wound |
| Length | 108cm |
| Width | 43.5cm |
| Depth | 5.5cm |
| Pegs | Cherry wood |
| Strings | Dupont & Wounded strings |
| Skin | Natural skin |
| Mandals (levers) | Alpaca |
Out of stock