What’s included:
Hard Oud Case
DHL Express
$2,300.00 Original price was: $2,300.00.$1,499.00Current price is: $1,499.00.
When it comes to luxury, nothing beats the mother of pearl, and this oud has plenty of it. This Oud took 3 months to complete and was made by Master Habib, an experienced master from Izmir, who has learned the secrets of Oud making over his 35 years of experience. This Oud doesn’t only look amazing but also sounds spectacular. For this Oud, we chose a beautiful flame maple wood, that was dried for over 10 years before being cut. It’s a stunning wood, with deep resonance.
It is made with perfection to the finest details. With sound as a priority and breath-taking appearance as a bonus. If you’re after an Oud that has an Arabic sound with Turkish comfort, look no further.
Out of stock
Hard Oud Case
DHL Express
| Maker | Master Habib |
| Bowl Wood | Flame Maple |
| Neck Wood | Flame Maple |
| Tuning | Do Do |
| Pegs | Ebony |
| Fingerboard | Ebony |
| Bridge to nut | 58.5cm |
| Bowl width | 36.5cm |
| Bowl Depth | 20cm |
| Strings | Aurora Do Do RED |
Out of stock