With this Kamil Gul Oud, You Get for Free:
Hard Oud Case
DHL Express
Case with rishas
$1,250.00
The black pearl of Kamil Gul ouds. A superb wenge wood gives this oud a crispy deep sound. The combination of Cedar top and the dense wenge, make it stand out. Both look and sound are super in this Oud.
Out of stock
| Bowl Wood | Wenge |
| Fretboard | Ebony |
| Pegs | Ebony |
| Bridge to nut (scale) | 58.5cm |
| Bowl width | 36.5cm |
| Bowl length | 49cm |
| Depth | 18.5cm |
| Top | Cedar |
Out of stock