The amazing sound of this oud:
Features:
- Imported Canadian cedar top for full warm body sound
- Kurschner Premium medium tension strings installed
- Perfect fitted bone nut for the perfect clarity of the entire range of frequencies
- Made of rare purpleheart wood
Specifications
| Fretboard | Ebony |
| Bowl Wood | Purpleheart |
| Neck Wood | Purpleheart |
| Type | Arabic Oud |
| Pegs | Ebony |
| Bridge to nut | 60cm |
| Bowl width | 38.5cm |
| Bowl height | 50cm |
| Bowl depth | 19.5cm |
Comes with
- Free soft case
- Free rishas (picks) so you can start playing right away!