With this Kamil Gul Oud, You Get for Free:
Hard Oud Case
DHL Express
Case with rishas
$1,390.00 Original price was: $1,390.00.$1,099.00Current price is: $1,099.00.
A special Oud made by Kamil Gul, one of today’s best makers from Ankara. With a rare Pamela tone wood and an AA grade cedar top, be ready to fall in love. The deep sound of the Arabic oud, with the famous quality and comfort of Kamil Ouds.
Out of stock
| Bowl Wood | Pamela |
| Fretboard | Ebony |
| Pegs | Ebony |
| Bridge to nut (scale) | 58.5cm |
| Bowl width | 36.5cm |
| Bowl length | 49cm |
| Depth | 18.5cm |
| Top | Cedar |
Out of stock