Specifications
| Material | Highly padded synthetic foam |
| Instrument | Arabic / Turkish Oud |
| Thickness | 30mm |
| Type | Padded Gig Bag |
| Max Oud Bowl length | 50cm |
| Max Oud Bowl Width | 42cm |
| Max Oud Bowl Height | 23cm |
| Max Oud Peg Box Length | 23cm |
| Outer Measurements | L 94cm * W 45CM * H 33cm |
| Color | Black |