Take a minute to listen:
Features:
- Ebony pegs for easy tunings
- World’s best selling strings for Arabic oud: 650/11 Pyramid – installed on the oud
- Bowl made of walnut wood
What’s included?
- Soft case
- 3* Oud picks (risha)
Specifications
| Maker | Master Ahmet |
| Pegs | Ebony |
| Strings | Pyramid 650/11 |
| Bowl | Walnut |
| Top | Spruce |
| Scale | 60cm |
| Bowl Depth | 19.5cm |
| Bowl length | 51cm |
| Bowl width | 38.5cm |